Jak inwestować w ropę naftową?

Prasóweczki

Jak wkładać w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zarezerwowany dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw przez nich kontrolowanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze a jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o którym wiele możesz przeczytać w niniejszym tekście), a również o potężnych, kontrolowanych również przez rządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco także zagranicznych koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. Obecne byli natomiast nadal są najwięksi gracze na rynku czarnego złota (nie licząc Rockefellerów, którzy przeprowadzali się spośród ostatniego rynku a ich Standard Oil, jakie stało rozdzielone na krótsze firmy, wśród jakich stanowi jeszcze Exxon i Chevron).

Jak wkładać w ropę naftową?

Na ostatnim „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (jednak te trzy to końce są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (jednakże ich rozwój został zmniejszony z dalekich geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, czy w ostatnim czasie Azerbejdżan i wiele różnych. Działanie tak wielkich graczy nie oznacza jednak, iż na zmianach cen ropy naftowej nie mogą pracować więcej inwestorzy indywidualni. Właśnie nie zarobią oni na aukcji ropy naftowej, skoro nie maja do niej dostępu, ale mogą korzystać oczekując na współczesnym zbytu za pomocą innego sposobie instrumentów finansowych.

Praktycznie nie jest możliwe bezpośrednie inwestowanie w realną ropę naftową, tak jak nawet w przypadku złota czy srebra, bowiem ropa naftowa jest zbyt tania w związku do swojej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej trwać. Ceny ropy naftowej w pełnym momencie osiągały wartość 160 dolarów za baryłkę, czyli trochę więcej dolara za litr paliwa. To nazywa, iż w przypadku wzrostu wartości paliwa (na starym szczycie) o 10% zarobić ważna było 10 centów za wszelki posiadany litr paliwa, czy w przypadku 1000 litrów, które zajęłyby w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet z kosztów transakcyjnych, transportu również ofercie kupna a sprzedaży fizycznej ropy w handlu w tak niewielkich kwotach). To pokazuje, że inwestowanie w realną ropę naftową z faktu widzenia inwestora indywidualnego jest złe, i nawet gdy jakimś sposobem możliwe byłoby, to i tak inwestycja taka byłaby całkowicie nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy a przy instrumentach finansowych związanych z ropą naftową – z poradą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Podział i rodzaje ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to podział ze powodu na ciężar. Dzieli się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), małą (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze powodu na skład chemiczny zalecana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową kwalifikuje się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o zawartości siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o zawartości siarki ponad pół procenta.

Ze powodu na ilość parafiny poleca się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Pierwsza nich zamarza w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, i trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze powodu na ilość żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie uzyskuje się setki gatunków ropy naftowej o najróżniejszych właściwościach, jednak cztery spośród nich są zdecydowanie najprostsze na zbytach finansowych: WTI (West Texas Intermediate, znana oraz jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i ilości siarki na poziomie 0,24% – stanowi wtedy ropa bardzo dużej klas, z której realizuje się największą liczba benzyn i oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych postawionych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która tłoczona jest do polskich rafinerii z rosyjskich gazociągów, biorących się od zachodniej Syberii do Uralu. Istnieje wtedy ropa niższej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody i zanieczyszczeń.

ORB wyznacza z serii średnią ważoną cen ropy wydawanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Drinkom spośród najłatwiejszych sposobów na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów ekonomicznych jest zakup jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o jakich wiele możesz przeczytać tutaj), których cena śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Bardzo dużą wartością inwestowania w ETF-y z prezentacją na targ ropy naftowej jest łatwo nieograniczona płynność, bowiem są one wymieniane na najwyższych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy użyć z dźwigni finansowej, co pozwoli na znacznie mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów istnieje możliwość korzystania jedynie na wzrostach (chyba, iż będziemy zmieniać swoją funkcję ze stałych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to chociaż będzie potrzebować ogromniejszego zainteresowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są widoczne na Giełdzie Papierów Bogatych w Stolicy (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y produkowane przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Można zawsze skorzystać spośród ostatniego, co świadczą rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo polskich domów maklerskich – atrakcyjną ofertą pochwalić się że Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w którym uzyskamy dostęp do indywidualnego z najpełniejszych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i propozycje na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można też wykorzystać kontrakty terminowe i opcje na czarne złoto. Niestety stanowi wtedy inny instrument, jakiego nie znajdziemy na Giełdzie Papierów Bogatych w Stolicy, choćbyśmy bardzo chcieli je odkryć. Na wesele giełda wówczas nie tylko Warszawa (aż wybierało się rzec, że przede ludziom nie Warszawa), a opcje i kontrakty futures na ropę naftową można pobrać na różnych giełdach, i za pośrednictwem polskich domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z prezentacją na ropę naftową
W ropę naftową (lub lub w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w ciemne złoto. Aby kupić dowody na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w kolekcji Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych realizujących na lokalnym rynku, a można je dostać wyłącznie za pośrednictwem giełdy. Należy jednak pamiętać, że inwestycje w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą wartością za zarządzanie niż inwestycje w ETF-y, a ponadto dają one przed inwestorem o wiele większe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze samym rodzajem inwestowania w ropę naftową są niezwykle publiczne i wyjątkowo dostępne w użytkowaniu kontrakty CFD (Contract for Difference, o jakich wiele możesz przeczytać w punkcie poświęconym CFD), których ceną ważną jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje praktycznie każdy broker Forex. Pewno stanowi wtedy najpopularniejsza, najsilniejsza a sama z najpopularniejszych pod względem prowizji i spreadów form spekulacji na ropie naftowej.

Zaletą takiego wyjścia są oraz bardzo niewielkie wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na lokalnym rynku nawet 1:33). W układy CFD na czarne złoto można inwestować z taką samą łatwością kiedy w waluty, kontrakty na prace, czy metale szlachetne. Warto ale przechodzić na uwadze, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej i płynność realizacji zamówień są bardzo zróżnicowane, zaś w kontraktu spośród ostatnim przed podjęciem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (dużo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest wspaniałym sprzętem do dobrej spekulacji w złym czy średnim terminie, tylko z uczciwością nie do wieloletniego rozwijania swojego kapitału.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz dużo podkręcane normy ekologiczne i jeszcze to znaczniejsze progi dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (i wszystkiego innego, co podgrzewa treść a czym oddychamy w większych miastach), a dodatkowo postęp na rynku pojazdów elektrycznych także (w mojej opinii) łącząca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temuż pracowniki martwili się, że ropa się przygotuje natomiast będzie problem, i tymczasem wyraża się, że ropa wcale się nie kończy, przecież jej czas kiedy najbardziej. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to oczywiście spekulacyjna przesada, to jednak kierunek ruchu jest dokładny spośród ostatnim, co liczy ten rynek że dodatkowo w obecnym półwieczu. Bolesny koniec.

To efekt tego artykułu, a tylko początek Twojej przygody z rynkami walutowymi. Przed Tobą długa droga, ale dobrze znamy, kiedy Ciż ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny toż najprawdziwszy sposób, aby sprawdzić zdobytą informację w praktyce.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments