Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Idealne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu gry i ciekawostek historycznych. To mieszkanie, jakie nie istnieje właściwie proste jak pozostałe w Polsce, przecież posiada sporo do zaoferowania. Teren, na jakim nie spotkamy jeszcze ogromnej ilości turystów jest wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o dużej historii, w jakim kręciły się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie otrzymały w 1364 roku, i przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Naprawdę warto zajrzeć Rynek, trwający od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wzniesione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, jakim stanowi ulica Sienkiewicza.

To mieszkanie historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna przekłada się z obecną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich zlokalizowany na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest doskonale zachowanym barokowym budynkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najlepszych miejsc tego atrakcyjnego miasta. Jedną z lepszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest naprawdę Sandomierz. Zwany ze względu na domowe danie „Małym Rzymem”, zlokalizowany istnieje na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Kryje się tutaj aż 120 zabytków, a do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto i zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i sprzyja je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to szczególne miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy zobaczyć Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To wyjątkowa brama miejska, która zachowała się do swoich klimatów. By zobaczyć miasto z nowej części o zobaczyć podziemia, więc tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i rozmawia przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt kryje się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy życia z naturą także się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie skomplikowana, gdyż góry są stosunkowo niewysokie, a szlaki nie przylegają do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze dostają się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który zaistniał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia pracownika w współczesnym rejonie, datowane na moment paleolitu. Góry Świętokrzyskie to dodatkowo miejsce, któremu uroku dodają liczne historie i zapewnienia ludowe, modne są też o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wielkości szczyt (595 m. n. p. m.) to mieszkanie obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem budynków i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to mieszkanie, jakie nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko pałac z lochami i labiryntami, a i największą hodowlę bizonów amerykańskich. Stanął w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Stanowi wówczas jakiś z najdalszych, murowanych budynków w Polsce. Dom jest jednoznaczny dla gości a silna go oglądać z przewodnikiem. W Oblęgorku kryje się rezydencja, w jakiej żył Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została przemieniona w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacje o tym tłu pojawiły się już w XVI wieku. Budowa domu Krzyżotopór w Ujeździe zaczęła się w 1620 roku, a dokonała w 1644, była to piękna warownia otoczona bastionami, najważniejsza w Europie do czasu powstania Wersalu. Do dziś wzięły się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, a również pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments